SDH Nové Kestřany

Oficiální stránky našeho sboru dobrovolných hasičů z malé jihočeské vesničky na levém břehu zlatonosné řeky Otavy
20191126_steken_cbs_2019_dsc_3505 (2).jpg

Nové Kestřany

Nové Kestřany
Nové Kestřany jsou vesnicí, částí městyse Štěkeň v okrese Strakonice, Jihočeský kraj. Nachází se přibližně 3 km na východ od Štěkně. Původně tato obec vznikla jako vorařská osada, kterou nechal vybudovat kníže Schwarzenberg v roce 1790.
  Nevšední je struktura domů, která tvoří ucelený blok a připomíná hradbu. Nejvyšší vrchol je Horný, 408 m n.m. Terén je mírně kopcovitý až rovinatý a mezi Štekní a Novými Kestřany je dubová alej, která tvoří větrolam. Tuto alej nechal zhotovit kníže Windischgrätz, který sídlil ve Štekni na zámku. V blízkosti obce protéká zlatonosná řeka Otava, příjemné koupání je na Rechlích u jezu, 10 minut chůze ze středu obce, kde se i můžete občerstvit. Nalézt tu můžete nerosty slepence, pískovce, ruly, granitu a křemence. Jsou zde také tři rybníky - Velký Vítkovský, Barachovec (tvar košile) a Novokestřanský.
  Trvale zde žije 108 obyvatel, nejstarší občance je 91 let a nejmladšímu  3 roky. V létě je tu velký výskyt cyklistů, u řeky můžete potkat rybáře a vodáky. Ve středu obce naleznete také hospodu se sálem, točí zde pivo Platan. Místní děti chodí do Mateřské a Základní školy ve Štěkni. Obcí jezdí pravidelná autobusová linka Písek - Strakonice.
  V centru obce u hospody je kaplička Sv. Jana Nepomuckého, kterou místí opravili na popud našich chalupářů v roce 2000. Poblíž hospody se nachází pomník obětem světových válek. Dále se v lukách pod č.p.21 nachází pomník letců, kteří zde  tragicky zahynuli při nočním letu v roce 1928. 

  V zastupetelstvu městyse Štěkeň máme své zástupce - Marie Koštová, Jiří Kaněra st. a máme i svou politickou stranu  "Za Nové Kestřany" (již od roku 2014).

Zajímavosti:
- dělení píseckého a strakonického okresu vede v místní komunikaci ve směru Štěkeň - Písek.
 - místí dělí obec na dvě části - první a druhý konec. V prvním konci vede místní komunikace ve směru Štěkeň (Strakonice) - Písek, tj. od čp.2 do čp. 32, na zahradu chodí obyvatelé přes tuto silnici. Ve druhém konci, tj. od č.p.33, hospody, do č.p. 69; k rybníku Barachovec, již obyvatelé na zahradu nechodí přes silnici, ale uličkou širokou 1,5 - 2m, cesta k domům vede za zástavbou. Ovšem v této části naleznete i klasické rodinné domky.
- spolu se Sudoměří spadme pod farnost v Kestřanech (dříve Staré Kestřany)

  Nenaleznete zde číslo popisné 1, které dříve měl Nový Dvůr (vyhořel), na jeho místě dnes stojí kravín, chovají se tu prasata a drůbež, dříve se tu choval skot. Na fotografii ho uvidítě přibližně v polovině snímku.

  Posvícení tu místní slaví 16. října na Sv. Havla, pouť na Sv. Kateřinu, tj. 25. listopadu (kostel Sv. Katerřiny v Kestřanech).

  Dále z tradic se tu stále drží masopust, hasičský ples, stavění máje, uctění památky padlých světových válek, oslava dne matek, mikulášská nadílka.
aktualizováno 3.12.2019
uvodní foto.jpg
uvodní foto 2.jpg
Památky
Pomník obětí světových válek. Každoročně probíhá 7.května pokládání věnců, které provádí náš sbor. Bohužel byl na pomníku odcizen státní znak.
DSC_0548.JPG
Kaple Svatého Jana Nepomuckého
Pomník letců
Okolí Nových Kestřan
Rechle
uvodní foto 3 rechle.jpg
DSC_0596.JPG
DSC_0597.JPG
Novokestřanský rybník
IMG_5358a.JPG
Barachovec
DSC_0128.JPG

Odkazy

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one