SDH Nové Kestřany

Oficiální stránky našeho sboru dobrovolných hasičů z malé jihočeské vesničky na levém břehu zlatonosné řeky Otavy
zahorcice - kopie.jpg

Nové Kestřany

Nové Kestřany
Nové Kestřany jsou vesnicí, částí městyse Štěkeň v okrese Strakonice, Jihočeský kraj. Nachází se přibližně 3 km na východ od Štěkně. Původně tato obec vznikla jako vorařská osada, kterou nechal vybudovat kníže Schwarzenberg v roce 1790. Nevšední je struktura domů, která tvoří ucelený blok a připomíná hradbu. Nejvyšší vrchol je Horný, 408 m n.m. Terén je mírně kopcovitý až rovinatý a mezi Štekní a Novými Kestřany je dubová alej, která tvoří větrolam. Tuto alej nechal zhotovit kníže Windischgrätz, který sídlil ve Štekni na zámku. V blízkosti obce protéká zlatonosná řeka Otava, příjemné koupání je na Rechlích u jezu, 10 minut chůze ze středu obce, kde se i můžete občerstvit. Nalézt tu můžete nerosty slepence, pískovce, ruly, granitu a křemence. Jsou zde také tři rybníky - Velký Vítkovský, Barachovec (tvar košile) a Novokestřanský. Trvale zde žije 108 obyvatel, nejstarší občance je 90 let a nejmladšímu  1 rok. V létě je tu velký výskyt cyklistů, u řeky můžete potkat rybáře a vodáky. Ve středu obce naleznete také hospodu se sálem, točí zde pivo Plata. Místní děti chodí do Mateřské a Základní školy ve Štěkni. Obcí jezdí pravidelná autobusová linka Písek - Strakonice.

V zastupetelstvu městyse Štěkeň máme své zástupce - Marie Koštová, Jiří Kaněra st. a máme i svou politickou stranu  "Za Nové Kestřany"

Zajímavosti:
Dělení píseckého a strakonického okresu vede v místní komunikaci ve směru Štěkeň - Písek. Místí dělí obec na dvě části - první a druhý konec. V prvním konci vede místní komunikace ve směru Štěkeň (Strakonice) - Písek, tj. od čp.2 do čp. 32, na zahradu chodí obyvatelé přes tuto silnici. Ve druhém konci, tj. od č.p.33, hospody, do č.p. 69; k rybníku Barachovec, již obyvatelé na zahradu nechodí přes silnici, ale uličkou širokou 1,5 - 2m, cesta k domům vede za zástavbou. Ovšem v této části naleznete i klasické rodinné domky.

Nenaleznete zde číslo popisné 1, které dříve měl Nový Dvůr (vyhořel), na jeho místě dnes stojí kravín, chovají se tu prasata a drůbež, dříve se tu choval skot. Na fotografii ho uvidítě přibližně v polovině snímku.

Posvícení tu místní slaví 16. října na Sv. Havla, pouť na Sv. Kateřinu, tj. 25. listopadu.

Dále z tradic se tu stále drží masopust, stavění máje, uctění památky padlých světových válek, oslava dne matek, mikulášská nadílka.
aktualizováno 16.10.2017
10945526_928912210452443_3854518800674709314_n.jpg
Památky
Pomník obětí světových válek. Každoročně probíhá 7.května pokládání věnců, které provádí náš sbor. Bohužel byl na pomníku odcizen státní znak.
DSC_0548.JPG
Kaple Svatého Jana Nepomuckého
Pomník letců
Okolí Nových Kestřan
Rechle
DSC_0596.JPG
DSC_0597.JPG
Novokestřanský rybník
IMG_5358a.JPG
Barachovec
DSC_0128.JPG

Odkazy

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one